Social Icons

www.isvecteyasam.com

21 Ağustos 2012

İsveç'te Yaşamak İstiyorum. Ne yapmalıyım?

Sanırım başlık bu yazının içeriğini çok iyi bir şekilde belli ediyor. Ben İsveç'ten ayrılmaya hazırlanırken,İsveç'e gelip burada yaşamak isteyen insanlardan emailden ve ayrıca facebook sayfasından bir sürü mesaj alıyorum. Ne yapabiliriz de İsveç'te yaşayabiliriz diye. Sözü fazla uzatmadan İsveç'e nasıl yerleşilebileceği/ kapak atılabileceği yada göç edilebileceğini anlatacağım yazıya geçelim.

İsveç'e göç edip yerleşmek isteyenler için bunun birçok yolu var. En kolay yolu elbette ki, elinizde herhangi bir Avrupa Birliği (AB) ülkesinin pasaportu olması. fakat biliyorum elinde passaportu olanların bu yazıya ihtiyacı yok.

Buyrun yazinin detaylarina..

1. Üniversite yoluyla İsveç'e gelmek/yerleşmek - Lisans/Yüksek Lisans

Eğer Türkiye'de lisans eğitiminizi almışsanız ve İsveç'te master/yüksek lisans yaparak burada yaşamaya başlayabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla göçmen broşu (migrationsverket) vizenizi yıllık olarak yeniliyor ama master tezinizi zamanında yapmayarak, biraz geciktirerek elinizdeki vizenizi uzatabilirsiniz, en azından bir süreliğine. Bu sürede size burada iş bulmanız için iyi bir fırsat olabilir. 

Fakat maalesef İsveç'te master yapmak isteyenler yıllık yüklü bir miktarı gözden çıkarmak zorundalar. İsveç'te master yapmak isteyenler aklındaki soruların cevaplarını buradan bulabilirler.

Eğer yok ben yüksek lisans  değil normal lisans programı okumak istiyorum derseniz. Bu biraz daha zor gibi.
En iyisi bu bölümü burada lisans okuyan birisinden dinleyelim.

"İlk önce lisans eğitimi de paralı, evet. Okula başvurabilmek için ilk önce isveççe ve ingilizce yeterliliğini almak gerekiyor, onun dışında Türkiye´de lisede fen bölümü bitirince kimya B, fizik B, Matematik D seviyesinde yeterlilik veriyorlar. Tabii bu anadolu liseleri için geçerli düz liseleri bilmiyorum ama  burada bilgiler yazıyordu. Mesela ben İsveççe ve ingilizce yeterliliği KTH´nun kendi sınavlarından aldım. Burada yazıyor sınavın bilgileri. Bu sınava girmek için personnummer (Isvec kimlik numarasi) gerekir mi tam olarak emin değilim ama yabancı öğrenciler geldiğine göre bir yolu vardır sanırım. Yıllığı mühendislik bölümleri için 145000 kron diye duymuştum ayrıca 70 kusur bin kron da yıllık geçim için para göstermek gerekiyor bankada. Puanlama sistemi de suna göre hesaplanıyor. Türkiye´deki diploma notu önemli yanı. ÖSS´nin bir getirisi yok. Ayrıca İsveççe yeterliliği Tisus´tan da almak mümkün, biliyorsundur zaten. Kısacası İsveççe ve ingilizceyi hallettikten sonra hemen herşey paraya bakar. Ama değer mi bilmiyorum, İngiltere´de daha iyi fırsatlar olduğunu duymuştum.".

Genelde birçok lisans programı isveççe eğitim vermekte ve isveççe eğitim alabilmek içinde TISUS isimli isveççe sınavını geçmeniz gereklidir. Yök ben isveççe değil ingilizce varsa ondan alayım dersenizde, evet ingilizce programlar gün geçtikçe artmakta ve onlara da buradan ulaşabilirsiniz. Başvuru koşulları ile de detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Yök tabi Türkiye'de şu an üniversite okuyorsanız, okulunuzun Işveç'teki üniversitelerle Erasmuş gibi öğrenci değişim programları varsa onlardan da faydalanabilirsiniz.

Master eğitimında sonra iş bulamayıp, memleketlerine dönemk zorunda kalan birçok arkadaşım var ama gene iş bulupta buraya yerleşen birçok arkadaş tanıyorum yani şansınız 50/50 ve sizin ne kadar aktif bir öğrenci olamniza bağlı ev tabi isveççe seviyenize.

2. İş yoluyla İsveç'e yerleşmek

İş yoluya İsveç'e yerleşmek isteyenlerin yapacağı tek şey internetten, kariyer sitelerinden yada İsveç iş bulma kurumundan (Arbetsförmedlingen) iş ilanlarına bakıp, başvurularını yapıp, bir iş bulmak. Ama unutmayın ki yurtdışından eleman alan birçok şirket genelde burada bulamadıkları elemanları yada özellikleri aramaktalar. O sebepledil konusunda, genel yetenekleriniz ve sosyal hayatınız konusunda epey cazip bir CV'ye sahip olmanız gerekmektedir.

Bazı kariyer sitelerinin adresleri:
http://www.adecco.se/
http://www.arbetsformedlingen.se/ (İş bulma kurumunun sitesi)
www.academicwork.se
http://www.monster.se/
http://www.academicwork.se/
https://www.poolia.se/
www.jobb.se

Eee, peki Onur İsveç'te bir sürü kebapçı, pizzacı Türk var onlar nasıl geldiler oraya derseniz, derim ki, onların bir çoğu zaten ilk gelen Türk göçmenlerin çocukları ve babalarından kalma işyerlerini devralmış durumdalar. Ama elbette onlarda bir şekilde Türkiye'de ki tanıdıkalrini getiriyorlar İsveç'e. Hah şimdi oldu bizde zaten bunu duymak istiyorduk diyor olabilirsiniz. Evet "çakma" sahte işlerle de buraya gelebilir ve yerleşebilirsiniz. Bu nasıl olacak peki?

Öncelikle bir tanıdık bulmanız gerekmekte İsveç'te iş sahibi olan. Ardından bu tanıdığınız belli bir iş ilanını İsveç iş bulma kurumunun sitesinde yayınlamalı belli bir süreyle, sanırım bir'iki ay kadar. Tabi bu arada bu iş ilanian İsveç içinden yapılan başvuruları bir şekilde savuşturması lazım bu tanıdığınızın. Çünkü kuralla şu şekilde. İş veren öncelikle İsveç içinde eleman aramalı, fakat belli bir süre içinde isveç'te aradığı elemanı bulamadığı durumda AB ülkelerinden eleman ihraç edebilir. bunun içinde belli süre eleman araması lazım AB içinde. Baktı AB içinde de kimse(!), bir elemanda aradığı özellikleri karşılamıyor, işte o zaman AB dışından eleman aramaya başlayabilir. Bundan sonrası sadece sizin o ise başvurmanıza kalmış. Sonrasında işveren hem iş bulma kurumuna hem de göçmen bürosuna aradığı elemanın siz olduğunu bildirdiği taktirde İsveç biletini kapmış olursunuz. Hayırlı olsun ama burada ufak işlerde çalışmak Türkiye'de çalışmaktan daha zordur onuda söylemiş olayım.

3. Aile bağı ile İsveç'e yerleşmek

Tamam İsveçli bir Türk kızına yazın tatil için geldiği Türkiye'de gönlünüzü kaptırdınız, oda sizden hoşlandı mı, o zaman işiniz kolay artık. yapacağını tek şey elinize alacağınız çikolata ve bir buket çiçekle kızı babasından istemek. Eğer oda olur verirse, evliliğinizi yıldırım nikahıyla tamamlayıp, İsveç için gerekli vizeyi elinize alırsınız. Ki zaten burada ki Türk kızları için de Türk erkekleri İsveçli erkeklere göre daha popülerler :) Aynı süreci gönlünüzü kaptırdığınız İsveç kızlarıylada yaşayabilirsiniz ama o kız isteme olayını atlayalım tamam mı? Bir dakika, bir dakika, biz Türk kızları da İsveç'e yerleşmek istiyoruz biz ne yapacağız derseniz, sizler içinde aynı süreç geçerli. Burada da isveçli yada Türk delikanlımız elinde buketi ve çikolatasıyla babanızın elini öpmeli değil mi? :) Sonrasında sizde aldınız işte vizeyi.

Yök be Onur, kim dedi evlenmek istediğimizi bizim derseniz, İsveç size başka hiçbir ülkenin sunmadığı harika bir fırsat sunuyor. O da "SAMBO" (sambu okunuyor). Yani bir çiftin (kız-kız, kız-erkek, erkek-erkek) evlenmeden aynı evde birlikte yaşaması anlamına gelen kelime. Sizde göçmen bürosuna gerekli dökümanlarla başvuru yaptıktan en fazla 6 ay sonra İsveç vizesini almış oluyorsunuz. Ama şu da var sonrasında birkaç yıl birlikte aynı adreste oturmanız gerekiyor.

Tabi benim ne evleneceğim, ne de birlikte yaşamak istediğim birisi var, ben sadece İsveç'e yerleşmek istiyorum derseniz. Onunda çözümü var. Sahte "sambo"'lar. Bazı kişiler belli bir ücret karşılığı sizlerle sambo olmayı yada daha doğru tanımla göstermelik smbo olup, aynı adresi göstermelik birkaç yıl paylaşmayı kabul ediyorlarmış. Ama bu riskli bir durum, ne de olsa yüklü bir miktarı kaybetmekte var.

4. Gönüllü olarak İsveç'e gelmek/yerleşmek

Evet baka bir yolda kimseye, hiçbirşeye bağlı olmadan İsveç'e gönüllü olarak gelip, 6-12 ay arasında hiçbir ücret ödemeden, tüm masraflarınız karşılanarak gönüllü oalrak çalışmak. Ben ilk İsveç'e bu şekilde gelmiştim, bloğu okuyanlar bilir. Bence en iyi yollardan birisi ve hatta en ucuzu suan için sanırım bu yol, tabi evlenmeyi göze almazsanız. :) Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) yada ingilizce adıyla European Voluntary Service (EVS) hakkında detaylı bilgi almak için buraya, buraya ve buraya bakabiliriniz. Yada blogtaki 2006-2007 yılları arasında ki yazıları mı okuyabilirsiniz. geçen bir çift sormuştu aynı projeye her ikside alınabilir mi diye. EVET alınabilir ama bu da projeye bağlı, proje koordinatorları ile konuşmanıza bağlı.


Yukarıdaki yolların hepsi zahmetli ve kimileri de oldukça pahalı. Hiçbirini istemiyorsanız, İsveç'e turist olarak gelip, kaçak yollardan kalabilirsiniz ama İsveç'in tadını çıkartabilir misiniz bilmiyorum.

Şaka bir yana benim bildiğim tüm yollar bunlar. Umarım İsveç'e yerleşmek isteyenlere yardımcı olur. Şimdiden hepinize kolay gelsin!

48 yorum yapıldı!.:

 1. Merhaba. Ben dil öğrenmek amacıyla AGH yapmayı düşünüyorum. İlk tercihim ingilizcenin yoğun konuşulduğu irlanda isveç vs.. Bana ülke ve proje seçiminde nasıl tavsiyeler verebilirsin? ve şunu merak ediyorum; AGH yaparken normal bir işte çalışmak yasak ama buna nasıl bakıyolar, kaçak çalışabiliyo muyuz? bikaç küçük sorum daha olucak eğer mail atabilirsen çok memnun olurum: mehmeterdem00@gmail.com

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Mehmet,
  Agh'ni eger ingilizce ogrenmek amacli yapmak istiyorsan, bence direk ana dili ingilizce olan ulkeleri sec derim. Ama bence proje secerken en onemli sey projeden keyif alacagini dusunmen, cunku zamaninin buyuk cogunlugu proje ile gececek. Eger projeden keyif almazsan, orada bulundugun her dakika sana zindan olacaktir.Is konusunda ise, evet, calisma iznin olmuyor.kacak calismaya kimsenin iyi bakacagini sanmiyorum ama gene de kacak calisabilirsin. Muhtemelen geceleri falan. Ama agh'den alacagin cep harcliginin sana yettigini umarim biliyorsundur.

  YanıtlaSil
 3. Agh bittikten sonra isveçte kalabilme şansım var mı? Agh alınırken verilen turist vizesi mi yoksa başka tür bir vize mi?

  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 4. AGH yaptiktan sonra kalma sansin tamamen sana bagli. Yani eger okul yada is bulursan elbette kalabilirsin. AGH icin verilen vize calisma ve oturma hakki ama calisma hakki sadece yapacagin proje ile sinirli. Vizenin uzerinde nerede calisacagin yazili olacaktir.

  YanıtlaSil
 5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 6. Peki agh ile aldığımız vize ile proje bittikten sonra agh ile katıldığımız ülke dışında başka bir ülkeye gidip orda iş bulup ve ya okula yazılıpvize alma şansımız var mı ? Yani agh görevi yaptığımız ülkeden başka bir ülkeye kapağı atmak gibi :)

  YanıtlaSil
 7. Taner Doruk, maalesef verilen vize sadece o ulke icinde calisma, o projede calisman icin veriliyor. Fakat elbette baska bir ulkede bir is bulursan, yeni vizeye basvurman gerekecektir.

  YanıtlaSil
 8. isveçte evlenip yaşamak ve lisans eğitimi almak istiyorum bu konuda daha fazla bilgi paylaşırmısınız lütfe

  YanıtlaSil
 9. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 10. ben bilgisayar mühendisiyim evliyim 1 de kızım var isveçe yerleşmeyi istiyoruz. önereceğin yol nedir. rahat iş bulabilirmiyiz.

  YanıtlaSil
 11. Alperbeurden, elimden geldigince fazla bilgi paylasmak isterim fakat son birkac aydir is sebebiyle Cin'de bulundugumdan pek fazla bilgi paylasmaya vaktim olmuyor. Ama elimden geleni yapmaya calisacagim.. :)

  YanıtlaSil
 12. emre can topal, linklerin verildigi yazi eski bir yazi oldugundan linklerde sorun olabilir. Fakat sana onerim google'da "evs project database" veya "ulusal ajans" diye aratirsan tum gerekli bilgileri oradan bulabilirsin.

  YanıtlaSil
 13. turgut ermercimek, bilgisayar muhendisligi Isvec'te populer olan bir konu. Ozellikle yazilim, programlama ve son "cloud" konularinda. Muhtemelen is bulma sansin vardir, ozellikle belirtilen konularda bilgiliysen. Arbertsförmedlingen'in (isvec is bulma kurumu) yada diger kariyer bulma sitelerine bak derim is icin. Kolay gelsin. Mutlu haberlerinizi bekliyorum ;)

  YanıtlaSil
 14. iyi günler. bu sene iktisat bölümünü okumaya başladım. lisans veya master eğitimimi isveç'te yapıp isveç'e yerleşmeyi istiyorum. bölümüm ile ilgili isveç'te açık var mı? maaşları nedir? isveç'in artı ve eksileri vs. bildirirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
 15. ben avusturya vatandasiyim burdan bikdim ve buralar bittki artik isvece yerlesmek istiyom ne yapmam lazim yerlesebilirmiyim ailecek avusturya vatandasiyiz esimin disinda yardimci olrsaniz sevinirim tskrler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Isvec'e gelmenizde sizin icin herhangi bir vize problemi O sebeple eger elinizde yeterli mali imkanininz varsa ve bir sure calismadan gecinebilirseniz, size onerim isvece yerlesip, hemen isvecce kurslarina kayit olmaniz ve o arada is aramaniz olacaktir. Kolay gelsin.

   Sil
  2. Ben de agh olarak isveçi seçmek istiyorum bu konuda nasıl bir yol çizmeliyim motivasyon mektubu felan artı agh kapsamında bahsettiğiniz o ücretsiz isveçce kursuna gitme şansım olabilir mi yasal çerçeve içinde agh kapsamında iken iş bulur ya da girersem ya da ne yapmalıyım oturum için bu konuda ciddi derecede yönlendirmeye ihtiyacım var ben tarımcıyım agriculter iş ilanı bana uygun sanırım artı cvmde aktif dillere de merakım var hem İngilizcemi hem isveçcemi geliştirmek bana eşsiz bir duygu yaratır peki şimdi siz ne yapıyorsunuz.. Vatandaşlığı aldıktan sonra ücretsiz olarak üniversitelerine yazılabilir miyim? Bu konuda acil yönlendirmelerinize ihtiyacım var İngilizcem pre ıntermediate seviyesinde tek eksiğim aslında kelime dağarcığı bir de kalıplar düzgün cümle yani.. Agh kapsamında orada en iyi hangi projeler var?

   Sil
  3. Merhaba,
   Benim sana tavsiyem, dil konusunu cok fazla takma cunku belli seviyede oldugunu soyluyorsun ve bu sana yeter basta, zaten zamanlada dilin gelisir.

   AGH icinse, deneyimlerinden dolayi tarim alaninda proje bulursan kabul edilmen kolay olabilir.Ucretsiz universite icin vatandasligi almana gerek yok, kalici vize aldigin zamanda ucretsiz egitimden yararlanabilyorsun.

   Ucretsiz dil kursu icin ev sahibi kurulusunla gorus cunku mesele ben agh yaptigim zaman biz ozel dil dersi verilmisti gonulluler olarak haftada birkac saat.

   Projeleri agh proje veritabanindan bulabilirsin.

   Kolay gelsin!

   Sil
  4. Cevabınız için çok teşekkür ederim sizinle irtibatta olmamın bir sakıncası var mıdır ben cv mi gençtur a ing olarak motivasyon mektubumu da ing olarak aktarmayı düşünüyorum kalıcı vizeyi istersem yapabilir mi sanırım siz de gençtur u istediniz şuanda isveçte misiniz ev almak istesem hem çalışırken biriktirsem çarçur eden değil biriktirmeyi seven birisiyim böyle bir proje başlığı da gördüm ben bağcılık teknikeriyim artı 2. üniversite olarak işletme açıköğretim okuyorum 15 dersim kaldı öğrenci konumunda gitmem daha mı sağlıklı olur bir ders bırakıp okulu dondurup isic ten yararlanmak ve kalıcı vize olarak alsam bunu kabul eder mi aracı kurum bu mümkün mü ilk kez yurtdışı deneyimim olacak.. Yasal uyarı bizimle bağlantı kurun kısmını türkçe yaptım sonra kuruluşun ülkesi seçeneğini sadece sweden seçtim agh akreditasyon türü any olarak bıraktım bir de kuruluş faaliyet konusunu agriculture, forestry and fisheries i seçtim doğru aratma yapmışım değil mi aradığım link te şu http://europa.eu/youth/evs_database_tr .. Bir sakıncası yoksa sizinle iletişimde olabilir miyim yaşam koşulları nasıl sağlık konusu nasıl oraya giden tecrübe eden birkaç insanın yorumlarını okuyunca merak eetim açıkçası mail adresim bu mesleği yapmak için ne yapabilmem gerek nasıl bir yol almalıyım motivasyon mektubumu sadece isveç olarak mı almalıyım? Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.. O ülkenin artılarını ve eksilerini kendinizce belirtebilir misiniz? Yaşanabilinecek bir ülke midir ya da başka diğer ülkelerden öneriniz var mıdır bu meslekler ile ilgili? mail adresim.. misafir3misafir@gmail.com

   Sil
  5. Peki kalıcı vize demişsiniz bunu agh ile yapabilir miyim ya da nasıl yapmalıyım? ev sahibi kuruluş bizi buradan gönderen kişi sanırım değil mi isveçteki değil? Gönüllü stajerlik te yapmıştım mesleğim le alakalı şarap konusunda part time olarak birçok iş sektörüne de el attığım için avantajlıyım sanırım şuan muhasebe köşelerinde boğuşuyorum hiç fiyatına pisi pisine rezillik içinde.. Gerçekten bu ülkede çok eziliyoruz, haklarımızı alamıyoruz insana saygı yok anlattıklarınızın çoğu tam benim hayalimdeki ülke böyle bir ülke var mıdır acaba der iken demek varmış iyiki deneyimlerinizi paylaşıyorsunuz, bu çok güzel çok faydalı.. Çok teşekkür ederiz.. Ama artılarını ve eksilerini tam duymak isteriz birçok konuda farklı forumlarda farklı şekilde lanse ediliyor çarpıtılıyor tam olarak gördükleriniz yaşadıklarınız nelerdir eksileri ve artıları iel birlikte blogunuzdaki artıları duymak minimum da olsa eksileriyle beraber insanı içini rahatlatıyor tüplü yiyecekler ilginç, cam yok hayatlarında galiba? :) poşetler mesela, bunu duymadan önce sizden önce ülkelerden bahsederken bir arakdaş bahsetmişti ilk şoku atlattım.. Hiç aklımda yokken neden bu ülkeye birden rotayı çevirdim ben de anlamadım ama biraz kurcalayıp merak edince açıkçası hah dedim vay be böyle bir ülke varmıymış dünyada dedim.. Elbette insanın kendi yurdu gibisi yoktur.. Ama kendi ülkende değersiz ve sömürülüyorsan hayır, hayatın tehlikede ise her an hayır.. Haklarını talep edemiyor ve alamıyorsan hayır.. Birçok şey birçok şey bunlar birkaçı..Peki tr vadandaşlığını korumak için ne yapmak gerek o da geldi aklıma ülkede kaç yıl uzun süre kalırsak kendi ülkemize ziyaret de olsa dönemeyiz vesaire vesaire? Birçok insan gibi ben de çok doluyum malesef.. Mazur görün.. Peki tarımcılar ne kadar alıyor orada, ben üretmeyi ve paylaşmayı seven biriyim fikirlerimi paylaşmayı da.. Yani sırf sadece çiftçilik yapmak için değil üreten kişi olmak istiyorum.. üretmeyi seven bir ülke iste ben üretmeyi seven bir ülkeye gerçekten tavım artı saygıyla eğilirim.. Yokluktan gelmiş bir ülke, birçok savaşa hayır demiş hatta birçok ülke tarafından kınanmış bir ülke, varsın kınansın öperim o ülkeyi alnından.. Sağlık sıkıntıdaymış sizin fikriniz görüşleriniz nedir?

   Sil
  6. Aklıma gelmişken Onur Bey, sigorta durumu ne durumda orada insanlar sigortalarını bes gibi gibimi ödüyorlar yoksa çalıştıkları işyerleri bunu karşılıyor mu çeşme suyu demişsiniz evlerdeki çeşme suyu da mı dahil buna içilebilir türden mi? Ben poşet sorununu nasıl çözeceğimi buldum alırım misler gibi ikea da çantalar oluyor bez çantalar alırım bunlardan giderim alışverişimi yaparım saat beş olunca kapanıyor dediniz orada çalışma saatleri kaç ki haftasonu çalışıyorlar mı? hangi şehirde yaşamak daha karlı ve ekonomik her açıdan aslında demek daha doğru olur? Okul için alanımla alakalı hangi okulları önerirsiniz? Bir de pre ıntermediate seviyesi yeterli olur mu benim için ingilizce bakımından? Dillere bir merakım vardrır zaten benim için nimet yani hep zaten bütün dilleri konuşmak istemek gibi çılgınca hayallerim olmuştur.. :) Ehh ona da ömrümüz yeterse artık..

   Sil
 16. Merhabalar, bu ocak sonunda Endustri Muhendisi olacagim,fakat Turkiyede calismak veya yasamak istemiyorum.Ileri drecede inglizcem ve ikinci yabanci dil olarak fransizcaya sahibim.Bu yaz interrail yaptim ve isvece asik oldum desem yalan olmaz.Tavsiye edebilecegin bir yol var mi?Orada yasama sansimi yorumlar misin?

  YanıtlaSil
 17. İsveç gibi bir ülke bence muhafazakar Türkiye'li insanların yaşayamayacağı bir ülkedir. Eğer bir erkekseniz sanırım İsveç'te yaşamak çok çok daha zor, çünkü İsveç özellikle kadınların ve eşcinsellerin rahat yaşayabileceği bir ülkedir. Eğer bunlarla sorununuz var ise hiç İsveç'e gitmeye heveslenmeyin derim.

  YanıtlaSil
 18. Bu arada bunu belirttim -ki yanlış anlaşılmasın, şu hayatta yaşanacak ülke varsa bir kadın olarak üzerine basa basa belirtmeliyim ki İsveç'ten başka ülke değildir. Soğuk havadan nefret ederim ama bu ülkenin insanları bana huzur dolu ve aşmış geliyor, tam da istediğim gibi ve ben başka bir ülkede yaşamayı düşünemiyorum. Ülkedeki azınlıklara saygı, insan hakları, kadın-erkek eşitliği kesinlikle takdir edilesi, muhteşem özelliklerdir. Para için asla değil sadece bu özellikleri nedeniyle, evet evet sadece bu özellikleri nedeniyle Türkiye'de üniversite mezunu olarak ofis ortamında çalışacağıma, İsveç'te garson olurum huzurla, özgür fikrimle yaşarım daha iyi.
  Benim üst yorumdaki eleştirim, İsveç'li kadınlar ile evlenerek Türkiye'den giden ardından kadını döven muhafazakar, maço erkekleredir aman haa bunu yapacaksanız bu ülke kadına şiddet konusunda çok ciddi, olduğunuz yerde kalmaya devam edin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet ben de söylediklerinize katılıyorum ..

   Sil
  2. Merhaba Seyda,

   Dediklerin cok dogru, katilmamak elde degil.

   Sil
 19. Merhaba Onur Bey, ben İngilizce öğretmeniyim eşim öğretim üyesi, iki küçük kızımızı burada büyütmek istemiyoruz . Ülke arayışındayız, sizce İsveç için şansımızı hangi yoldan denemeliyiz?

  YanıtlaSil
 20. Onur bey,herhangi bir yoldan vize alarak isveçe giriş yapıp orada 1 yıl yaşarsak şu vize sorunundan kurtulmak için oranın vatandaşı olma durumumuz var mı ? varsa bu nasıl gerceklesebilir ?

  YanıtlaSil
 21. öncelikle detaylı açıklamalarınız için teşekkür ederim Onur bey. ben önümüzdeki eylül ayında erasmusla yurtdışına çıkacağım. gönlümde olan ülke isveç. ama orada aylık yaşam maliyetleri ne kadar bilgi alabilir miyim(tabii ki lüksün bir üst sınırı hiçbir zaman yoktur; ama ortalama bir türk öğrenci gözünden bakabilirsiniz olaya)

  YanıtlaSil
 22. öncelikle detaylı açıklamalarınız için teşekkür ederim Onur bey. ben önümüzdeki eylül ayında erasmusla yurtdışına çıkacağım. gönlümde olan ülke isveç. ama orada aylık yaşam maliyetleri ne kadar bilgi alabilir miyim(tabii ki lüksün bir üst sınırı hiçbir zaman yoktur; ama ortalama bir türk öğrenci gözünden bakabilirsiniz olaya)

  YanıtlaSil
 23. dostum blogunu nceledim gerçekten güzel bir blog yalnız soruma kendim bir yanıt bulamadım :) sen agh ile isveçe gidip orada vatandaşlık almayı nasıl başardın. ben de agh yapmayı düşünüyorum. bilgilendirirsen sevinirim. vatandaşlık olmasa da agh istiyorum kesinlikle :D ha olursa da güzel olur. bolca tanıdığım da var orada :)

  YanıtlaSil
 24. meraba ben bu yaz evleniorum isvecte ve su an turkıyede öğrenciyim staj imkanı ile erasmusla isvece gidiom üç aylık oturma izni bekliom sorum su oturm iznim üç aylık olucak ve bu süre içinde evlenicem oturma iznimi evlenince isvecte uzatabilir miyim yoksa türkiyeye dönmem mi gerek bir diyer sorum isvecce öğrenip lisans egtimi almak. bu yüzden sfı ve sas denior sonrada komvux bu nekadar sureer ö*ğrenmek ingilizcem ve almancam var, cevabınızı beklıom

  YanıtlaSil
 25. Merhaba onur abe benim ihtiyacım olan tek şey pasoport alıp oraya gelmek yani her hangi bir yol bilmiyorum daha önce türkiye dışında başka bir ülkeye seyehat etmedim ... cok iyi derecede ingilizce biliyorum ve isvecte kalacak yerimde var.. bir cok isvecli arkadaşım bana teklifte bulunuyor gel bende kal diye ama bunu nasıl yapacağım bilmiyorum sizce tatil icin yani 2 hafta 1 aylığına nasıl ayarlaya bilirim

  YanıtlaSil
 26. Siteni cok sevdim herkese yetecek kadar bilgi var bence .. teşekkürler cevabını bekliyorum...

  YanıtlaSil
 27. 2014 ten sonra hiç cevap vermemişsiniz sorulara. Eğer cevap yazarsanız sorularım olacak. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 28. gönüllü çalışmak vede orda yaşamak icın neler yapmalıyım

  YanıtlaSil
 29. merhaba ben ailem ile birlikte norveçe de yasamak istiyoruz nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
 30. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 31. Ailem ile birlikte oraya yerlesip çocuğumun eğitimini orda almasını istiyorum özgürce çalışıp yaşamak istiyoruz

  YanıtlaSil
 32. ben yeni bir metalurji ve malzeme mühendisiyim. yeterli ingilizce seviyem yok isveç e nasıl gidebilir ve meslek sahibi olabilirim?

  YanıtlaSil
 33. ben kacak gelmeyı dusunuyorum norvce nasıl gıdecem

  YanıtlaSil
 34. meslek sahibi kişiler (mesela berber) en kolay yoldan nasıl gidebilir bu arada yabancı dil yok bir fikri olan varsa yardımcı olursa memnun olurum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu durumda en kolay yol elbetteki internet uzerinden is ilanlarina bavurup, kabul alip gitmektir.

   Sil
 35. söylemeyi unuttum özellikle isveç için soruyorum

  YanıtlaSil
 36. Merhaba, Öncelikle İsvec ile ilgili bilgi ararken çok az forum sitesi buldum yazık ki..
  Stockholmden esim bir iş teklifi aldı.. 3 yasında bir oglumuz var onun için hayat nasıl olur diye düşünüyorum... Siz orda mı yaşıyorsunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ben Kristinehamn sehrinde yasasamda hafta sonlari genelde Stockholm'de oluyorum. Bence esiniz isi kabul etsin, tbi hosuna giden bir isse. Cocuk konusunda hic endiselenmeyin bence cunku Isvec cocuklara sagladigi avantajlar sayesinde dunyanin en iyilerinde biri durumundadir. Benimde su an bir yasinda bir kizim var bu blogta Isvec'te cocuk bakmanin nasil olacagina dairde yazilar yazacagim. Eminim cok isinize yaracaktir. Iyi gunler

   Sil
 37. Merhaba 2 yıllık evliyim 9 aylık bebeğim var aile olarak göç etmek istiyorum nasıl bir yol izlemem lazım ben 29 eşim 22 yaşında ,üniversite mezunuyum sigortaıyım ama pek iş yönünden şansım olduğunu düşünmüyorum başka hangi yollardan göç edebilirim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef yukarida belirttigim yollla disinda bir yol oldugunu sanmiyorum. En mantikli yol gene is bularak goc etmek. Kolay gelsin.

   Sil

 
Blogger Templates